نازنين نظام شهيدی در گذشت!!

02.gif

شاعر " بر سه شنبه برف می بارد" نازنین نظام شهیدی شب سه شنبه دیده از جهان فرو بست.

DSCF1647.jpg

بگذاريد تنها من گريه كنم.
براي پايان اين خيابان
سوگواري من كافی است
شما لبخند بزنيد
دست سايه كنيد
و از عبور تابستان
بر پيكره ی اتوبوس ها .
شاد بمانيد

نازنین نظام شهیدی شاعر معاصر ساعتی بعد از برگزاری مراسم اهدای جایزه شعر امروز ایران،کارنامه، که وی نیز از داوران این مسابقه بود ، در گذشت.
همسرش به یکی از خبرگزاریها گفته است که اصابت سر نازنین به زمین به خاطر لغزش روی سرامیک علت مرگ وی بوده است.
نازنین نظام شهیدی متولد 1333 در مشهد است . از او سه کتاب به نامهای " ماه را دوباره روشن کن" ، " بر سه شنبه برف می بارد " و " اما من معاصر بادها هستم" به چاپ رسیده است.
مجموعه " بر سه شنبه برف می بارد" کتابی است که در آن ،شاعر استقلال حرفه ای اش را در فرم و معنا ثابت کرد و با این مجموعه که در اوایل دهه هفتاد چاپ شد، به شهرت رسید.
نظام شهیدی را باید از جمله شاعرانی دانست که پس از نسل شاعران سنت گریز و هنجار گریز حدود ساختار گریزی و نیز سنت شکنی را در شعر خود تعریف کرد. چنانچه در بسیاری از شعرهای او در عین حال که مضامین و ترکیبهای نو می بینیم ازدر هم ریختگی ساخت و زبان و " همه چیز گریزی" نیز خبری نیست.
او به مرور که در جاده شعر پیش میرود تلاش می کند تا فاصله خود را از زبان شعر فروغ حفظ کرده وحتا بیشتر کند که در این کار موفق هم هست.

خانه خاموش است
اژدهاي سياه
روي روز خوابيده است.

.... و :

تا دست هاي مرا رها كرديد
در كوچه گم شدم

و تا باز بگردم
از من

جز چند ذره نامرئي
و چند تراشيدگي حرف
هيچ در هواي كوچه نمي چرخد

او نه فقط در زبان که در نگاه ظریف و حس شاعرانه هم به پختگی و استقلال نزدیک می شد. می گوییم نزدیک می شد زیرا رسیدن و تمام شدن در یک فرم و معنا ، پایان خود خواسته هیچ شاعری نیست.

عدسی دوربين دايره ای کامل است
تا همه را با هم بغل کنم.
همه ايستادند تا رو به سال های نيامده، لبخند بزنند.
روشنی ترکيد
اتاق خيس شد

دریغ که نازنین فرصت نیافت تا تجربه اش را در جاده ای که در پیش گرفته بود تکمیل کند.او را در کنار مادرش در مشهد به خاک می سپارند.

/ 3 نظر / 22 بازدید
slayer

aslan ki hast